Pojemniki na odpady medyczne

Odpady medyczne

Improperly_Discarded_‘Sharps’_Can_Be_Dangerous_(6322401410)

Każde gospodarstwo domowe generuje odpady i z tym nie należy w żaden sposób polemizować. Rodzajów odpadów mamy bardzo wiele, poczynając od bioodpadów, poprzez szkło, aluminium, tak zwane elektrośmieci na odpadach medycznych kończąc. Utylizacja tych ostatnich z wymienionych jest szczególnie ważna, ze względu na ich wysoką szkodliwość nie tylko dla środowiska ale też dla człowieka. Odpady medyczne bowiem emitują bardzo szkodliwe substancje i przede wszystkim z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednią utylizację.

Musimy pamiętać o tym, żeby pod żadnym pozorem nie wyrzucać odpadów medycznych wraz z innymi odpadami generowanymi przez nasze gospodarstwa domowe. Jeśli posiadamy w domu przeterminowane leki, najlepiej przechowywać je w specjalnie wyznaczonym przez nas do tego miejscu. Musimy też pamiętać, by miejsce to było absolutnie niedostępne dla dzieci.

W momencie kiedy postanowimy się pozbyć odpadów medycznych, musimy wiedzieć, gdzie możemy je wyrzucić. Przedsiębiorstwa zajmujące się pozyskiwaniem a w późniejszym etapie, także utylizacją odpadów medycznych, posiadają przeznaczone do tego celu pojemniki. Pojawia się jednak pytanie – jak rozpoznać pojemnik przeznaczony na odpady medyczne?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na oznaczenia pojemników. Nie ma jednego określonego wzoru czy koloru definiującego tak właśnie pojemnik. Musimy zwrócić uwagę na oznaczenia. Pojemniki na odpady medyczne najczęściej posiadają czy to naklejkę mówiąca o tym, że pojemnik jest przeznaczony na odpady medyczne. Zdarza się jednak, że takiej naklejki na pojemniku nie ma. Wtedy koniecznie musimy zwrócić uwagę na informacje zamieszczone na pojemnikach.

Laboratory in a health clynic

To, na co tez musimy zwrócić szczególną uwagę, to też fakt, czy nasz pojemnik na odpady medyczne posiada zamknięcie. Według standardów określanych przez ustawę o ochronie środowiska z 2012 roku, odpady medyczne powinny być przechowywane w szczelnych i zamkniętych pojemnikach. Tylko wówczas mamy gwarancję, że szkodliwe toksyny emitowane przez odpady medyczne, nie przedostaną się do atmosfery, a tym samym nie będą w żaden sposób zagrażać zarówno środowisku jak i człowiekowi. Najczęściej pojemniki na odpady medyczne posiadają zamknięcie w formie prostego zatrzasku.

Ważne jest także to, by pojemnik na odpady medyczne, wykonany był z odpornego na działanie kwasów materiału. Najczęściej jest to dość gruby polietylen. W przypadku tego tworzywa, mamy pewność, że pojemnik będzie odporny zarówno na działanie kwasów jak i na czynniki atmosferyczne. Ważne jest bowiem to, by odpady medyczne nie były narażone na działanie promieni słonecznych czy wilgoci.

Co się dzieje z odpadami medycznymi już po umieszczeniu ich w specjalnie przeznaczonych do tego kontenerach? Firmy zajmujące się utylizacja odpadów medycznych, opróżniają kontenery, a następnie odpady medyczne są palone. Według ustawy z 2012 roku, to jedyny dozwolony sposób utylizacji tego typu odpadów. Oczywiście spalanie odpadów medycznych odbywa się w ściśle określonych warunkach a także w sposób, który w żaden sposób nie zagraża zarówno środowisku jak i człowiekowi.

Tadeusz
Written by Tadeusz

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Mam na imię Tadeusz i interesuję się szeroko rozumianą ekologią. Założyłem bloga, by przede wszystkim zwrócić uwagę na to jak istotna jest segregacja odpadów. Na swoim blogu skupiłem się głównie na pojemnikach na te najniebezpieczniejsze odpady.

Leave a Reply


*