Jak wygląda pojemnik na zużyty akumulator?

Akumulatory

398px-Contentores_de_Reciclagem_no_Parque_das_Quintãs_03

Zużyte akumulatory stanowią zagrożenie nie tylko dla środowiska ale tez dla zdrowia człowieka. Akumulator wykonany jest zazwyczaj z ołowiu, kadmu czy niklu a to ciężkie związki chemiczne, które emitują niebezpieczne toksyny, w związku z tym klasyfikowane są jako odpady niebezpieczne. Ważne jest zatem przede wszystkim to, by zanim taki akumulator trafi do firmy zajmującej się ich utylizacją, był odpowiednio przechowywany. Na rynku dostępnych jest wiele typów oraz modeli pojemników przeznaczonych do przechowywania zużytych akumulatorów. Czym się one charakteryzują?

Przede wszystkim, jeśli chodzi o pojemniki na zużyte akumulatory, bardzo istotne jest to, z czego są one wykonane. Pod żadnym pozorem nie może być to zwykły plastikowy pojemnik. Bardzo istotną kwestią przy składowaniu zużytych akumulatorów jest przede wszystkim to, by były one przechowywane w pojemniku, który będzie tamował wydostawanie się na zewnątrz szkodliwych substancji chemicznych. Pojemnik na akumulator musi zatem być wykonany z dość grubego materiału. Większość dostępnych na rynku pojemników wykonana jest z bardzo grubego polietylenu. Są też pojemniki wykonane ze stali i blach. Każdy z nich, niezależnie od tego z jakiego materiału jest wykonany, posiada dość grube ścianki. Zalecana minimalna grubość ścianki pojemnika na akumulatory jest uzależniona od tego, z jakiego materiału jest on wykonany. W przypadku pojemników polietylenowych, to minimum pół centymetra. Jeśli zaś chodzi o pojemniki wykonane z blach, tu minimalna grubość ścianki wynosi minimum 3 mm. Musi być tez kwasoodporny, ze względu na toksyczność odpadów w nim przechowywanych.

Pojemnik na zużyty akumulator musi posiadać tez zamknięcie. Dobrze, żeby nie była to zwykła „klapa” a zamknięcie opatrzone zatrzaskiem bądź zamkiem. Wtedy mamy gwarancję tego, że zużyte akumulatory będą przechowywane zgodnie z obowiązującymi normami, a żadne szkodliwe dla zdrowia i życia substancje nie wydostaną się na zewnątrz.

Pojemniki na zużyte akumulatory mają też różną wielkość. Na rynku dostępne są zarówno takie, których pojemność przekracza 600l ale spokojnie można dostać też mniejsze – o pojemności nieco ponad 100l. Wszystko uzależnione jest od tego, kto i w jakim celu będzie w składował w nich akumulatory. Z pewnością duże firmy, zajmujące się bezpośrednio utylizacją zużytych akumulatorów, będą zaopatrywać się w kontenery o bardzo dużej pojemności.

Urretxu_53

 fot. ekologiczny pojemnik na akumulator, Eco-Market

W związku z tym, jak dużą pojemność oraz z czego będzie wykonany nasz pojemnik na zużyte akumulatory, różna też będzie jego waga. Oczywiście te, wykonane z blachy czy stali będą znacznie cięższe od tych polietylenowych. Waga pojemnika na zużyte akumulatory waha się w przedziale od 50 kg do nawet 300 kg.

W przypadku pojemnika na zużyte akumulatory niezwykle istotną kwestią jest też posiadanie atestu dopuszczającego jego transport. Pojemnik na akumulatory, dopuszczony do użytku oraz transportu posiada atest ADR 4.1.4.1 P801a. Informacja o tych pozwoleniach koniecznie musi zostać umieszczona na pojemniku. Ponad to, pojemnik na zużyte akumulatory jest też w odpowiedni sposób oznakowany.

Tadeusz
Written by Tadeusz

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Mam na imię Tadeusz i interesuję się szeroko rozumianą ekologią. Założyłem bloga, by przede wszystkim zwrócić uwagę na to jak istotna jest segregacja odpadów. Na swoim blogu skupiłem się głównie na pojemnikach na te najniebezpieczniejsze odpady.

Leave a Reply


*