Jak segregować odpady?

segregacja odpadów

Segregowanie odpadów przyczynia się do wzrostu gospodarki oraz do ochrony środowiska naturalnego. Do selektywnej zbiórki odpadów zmuszają nas przepisy prawa. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów, dzięki którym można ułatwić sobie proces segregowania odpadów.

Do odpowiedniego segregowania odpadów należy zaopatrzyć się w 5 pojemników na odpady – na odpady tzw. Suche, czyli nadające się do recyklingu, zmieszane, szkło, papier oraz odpady bio. Jest to pierwszy krok, który pozwoli na zapanowanie nad selekcjonowaniem odpadów i sprawdzeniem, jak spełniamy się w tej roli. Pamiętajmy, że ilość śmieci gwałtownie zmaleje, szczególnie w sezonie letnim, gdy w ogrodzie postawimy kompostownik. Do kompostownika można wrzucać wszystkie odpadki organiczne i łączyć to np. z trawą pozostającą po koszeniu trawnika. Kompostownik skutecznie zastąpi pojemnik na bio odpady. Możemy też zrezygnować z pojemnika na papier, zastępując go kartonem lub po prostu papierową torbą.

Domowe kosze do segregacji odpadów o pojemności 30l, fot. eco-market.pl

Odpady powinniśmy segregować od razu w mieszkaniu a następnie wrzucić je do odpowiednich dużych pojemników na odpady znajdujące się na podwórku. Jeżeli mieszkamy w bloku, to duże pojemniki powinna zapewnić wspólnota mieszkaniowa i spółdzielnia. Jeżeli jednak jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego powinniśmy się w nie zaopatrzyć samodzielnie.

Zewnętrzne pojemniki na odpady powinny być w kolorach przydzielonym poszczególnym grupom odpadów lub posiadać odpowiednie naklejki. Odpady nadające się do recyklingu, czyli plastik i metal wrzucamy do żółtych pojemników, papier do niebieskich, odpady zmieszane do czarnych a szkło do pojemników oznaczonych kolorem zielonym. Odpady bio oznaczone są kolorem brązowym. Czasami wydzielony jest osobny pojemnik na odpady metalowe, jest wtedy oznaczony na czerwono.

Do żadnego z wyżej opisanych pojemników nie można wrzucać baterii i akumulatorów, a także gruzu i odpadów pozostających po budowie. Oddzielnej utylizacji podlegają też lekarstwa, świetlówki oraz sprzęt elektroniczny, niezależnie od jego rozmiarów. 

Zestaw zewnętrznych pojemników na odpady o pojemności 120l, fot. eco-market.pl

Przy zakupie odpowiednich pojemników powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę liczbę produkowanych przez nas śmieci. Inny pojemnik wybierze osoba mieszkająca samotnie a inny czteroosobowa rodzina. Przy wyborze zewnętrznych pojemników na odpady należy wziąć pod uwagę także częstotliwość wywozu śmieci w naszej gminie. Do najbardziej popularnych pojemników w domach jednorodzinnych należą te o pojemności 120l lub 240l przy większej rodzinie.

Tadeusz
Written by Tadeusz

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Mam na imię Tadeusz i interesuję się szeroko rozumianą ekologią. Założyłem bloga, by przede wszystkim zwrócić uwagę na to jak istotna jest segregacja odpadów. Na swoim blogu skupiłem się głównie na pojemnikach na te najniebezpieczniejsze odpady.

Leave a Reply


*