Jak segregować śmieci w 2017 roku?

Przepisy prawne

W lipcu 2017 r. zaczęła nas obowiązywać ustawa ujednolicająca kolory pojemników przeznaczonych do segregowania śmieci. Od tej pory na terenie całego kraju obowiązują kolory: niebieski, zielony, żółty i brązowy. Dotychczas każda firma zajmująca się wywozem śmieci i dostarczająca pojemniki mogła samodzielnie określać, jakie kolory mają mieć poszczególne pojemniki. Doprowadziło to do chaosu i dezinformacji: w jednej gminie czerwony pojemnik był przeznaczony na zbiórkę tworzyw sztucznych, a w sąsiedniej: na odpady organiczne. Osoby, które nie były wprawione w segregację, często zniechęcały się właśnie ze względu na konieczność przedzierania się przez gąszcz niejasnych i wciąż zmieniających się przepisów.

Niedawno wprowadzone rozporządzenia mają jednak na celu zakończyć ten chaos, a tym samym zachęcić większą ilość osób do segregowania śmieci. Osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z pełną segregacja odpadów, poleca się na początku uważać na najważniejsze zasady. Poniżej rozjaśniamy, co można wrzucać do konkretnych pojemników.

Niebieskie pojemniki do segregacji odpadów

Przeznaczone są na papier. Dotyczy to gazet, tektury, książek, zeszytów, katalogów i opakowań papierowych. Zanim jednak wyrzucimy jedną z tych rzeczy do niebieskiego pojemnika, usuńmy z niej metalowe zszywki i klejone grzbiety. Koniecznie też usuńmy z czasopism śliskie okładki.
niebieski pojemnik do segregacji śmieci
Niebieski kosz na śmieci to nie miejsce na faktury firmowe i inne odpady zawierające dane wrażliwe. Nie można do środka wrzucać zanieczyszczonych papierowych środków higienicznych ani też opakowań po mleku i po sokach (zwierają domieszki tworzyw sztucznych i powinny trafić do pojemników żółtych).
Zdecydowanie też powinniśmy wstrzymać się przed wrzucaniem do środka tapet i worków po cemencie lub gipsie – są to odpady poremontowe i nie nadają się do wtórnego wykorzystywania. Należy wrzucić je do pojemników na śmieci zmieszane lub, jeśli to możliwe, przeznaczyć do oddzielnej zbiórki śmieci pobudowlanych (odbiorą je odpłatnie wyspecjalizowane w tym firmy).
Wrzucenie odpadków organicznych do niebieskiego pojemnika bardzo szybko spowoduje, że cała jego dotychczasowa zawartość szybko przestanie stanowić jakąkolwiek wartość dla dalszego recyklingu. Jedna skórką od banana, wrzucona do plastikowego pojemnika pełnego kartonu w środku lata może spowodować duże zanieczyszczania.

Żółte pojemniki do segregacji odpadów

W pojemnikach żółtych powinny znajdować się odpady z tworzywa sztucznego, takie jak woreczki foliowe, plastikowe opakowania, butelki po napojach (bez nakrętek), a także odpady metalowe, takie jak drobny złom i aluminiowe puszki po napojach. To właśnie tutaj wrzucimy zszywki wyskubane z zeszytów, a także stare, nienadające się do niczego plastikowe przedmioty.
Podobnie jak do pojemnika niebieskiego, nie należy wrzucać tutaj opakowań zanieczyszczonych odpadami biodegradowalnymi. Czyli plastikowe opakowania po jedzeniu lub woreczki foliowe nie powinny być zabrudzone jedzeniem, zatłuszczone ani też mokre. Obowiązkowo zrezygnujmy z wrzucania tutaj opakowań, w których przechowywaliśmy ryby i inne mięso, nawet jeśli nie było otłuszczone i nawet jeśli wydaje nam się, że opakowania te są stosunkowo czyste. Dodatkowo, opakowania po dezodorantach i sprayach nie powinny trafiać do żółtych pojemników segregacyjnych. Do żółtych pojemników nie mogą też trafiać pojemniki po farbach ani innego rodzaju środkach toksycznych.

Zielone pojemniki na odpady

pojemniki do segregowania odpadów koloryDo zielonych pojemników wrzucamy szkło kolorowe, a jeśli w okolicy brakuje pojemnika białego, wówczas wrzucamy tam też szkło białe i przezroczyste. Butelki po napojach, szklanki, kieliszki i najróżniejszego rodzaju szklane elementy jak najbardziej nadają się do wrzucenia do takich pojemników, chyba że są to odłamki luster, porcelana, szkło z okien, szkło żaroodporne. Panuje też bezwzględny zakaz wyrzucania do środka szkła pochodzącego z kineskopów telewizyjnych orz z termometrów i ze świetlówek.

Brązowe pojemniki

Brązowe pojemniki służą odkładania śmieci biodegradowalnych, a więc pochodzenia organicznego. Wrzucamy tutaj skorupki po jajkach, fusy po herbacie, resztki owoców i warzyw, resztki jedzenia. Ciekawostką jest, że to właśnie brązowe pojemniki służą do zbioru zawartości worków z odkurzaczy, papieru śniadaniowego, a także chusteczek higienicznych i popiołu z kominka. Możemy tutaj wrzucać też skoszoną trawę z ogródka oraz stare gałęzie. Bezwzględnie zakazuje się wrzucania do środka odpadów po mięsie, a także roślin, które są zaatakowane chorobami. Nie wrzucamy tutaj też odpadów po zwierzętach oraz papierosów. Należy ograniczać wrzucania do środka elementów pełnych tłuszczu.

pojemniki do segregowania odpadów

Pojemnik na odpady zmieszane

Tutaj wrzucamy wszystko to, co nie pasuje do żadnego z pojemników na segregację. Mogą znaleźć się tutaj więc odłamki porcelany, a także potłuczone szyby samochodowe, żarówki, opakowania po lakierach do włosów, a także zanieczyszczone artykuły higieniczne.

Tadeusz
Written by Tadeusz

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Mam na imię Tadeusz i interesuję się szeroko rozumianą ekologią. Założyłem bloga, by przede wszystkim zwrócić uwagę na to jak istotna jest segregacja odpadów. Na swoim blogu skupiłem się głównie na pojemnikach na te najniebezpieczniejsze odpady.

Leave a Reply


*