Jak rozpoznać pojemnik na zużyte baterie?

Baterie

W każdym gospodarstwie domowym, powinno się segregować odpady, przede wszystkim ze względu na dbałość o środowisko i własne zdrowie. Nie każdy jednak wie jak to robić. O ile z segregacją odpadów „mokrych” i „suchych” zazwyczaj nie ma większego problemu, o tyle odpady takie jak zużyte baterie stanowią już pewien problem. Dlatego dobrze wiedzieć, jak powinny być oznakowane oraz czym charakteryzują się pojemniki na baterie.

Zużyte baterie pod żadnym pozorem nie mogą dostać się do gleby. Niebezpieczne jest też składowanie ich wraz z innymi odpadami ze względu na wydzielane przez baterie substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka ale też dla samego w sobie środowiska. Gdzie zatem należy utylizować zużyte baterie?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest dość banalna – w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach. Pojawia się jednak następne pytanie: jak rozpoznać pojemnik, do którego możemy wrzucić zużyte baterie? W tym przypadku odpowiedź nie jest już tak prosta.

Pojemników przeznaczonych nbat8a zużyte baterie mamy kilka rodzajów. Nie zawsze wyglądają one w ten sam sposób. To, co je łączy to z pewnością oznakowanie. Każdy z pojemników ma określony kolor, warunkowany tym, jakiego typu baterie są w nim przechowywane. Kolor jednak nie jest aż tak bardzo istotny, choć po nim dużo łatwiej rozpoznać jakiego typu baterie mogą być do niego wrzucane. Nie każdy jednak te kolory zna, dlatego dodatkowo pojemniki posiadają specjalne naklejki, dzięki którym nawet laik będzie wiedział do jakiego typu baterii dany pojemnik jest przeznaczony.

Pojemniki na zużyte baterie, jak już wcześniej wspomniałam, mogą mieć różną formę. Czasem jest to średniej wielkości skrzynka, najczęściej w kolorze żółtym bądź zielonym. Skrzynka wykonana jest z tworzywa sztucznego, odpornego na działanie wydzielających się ze zużytych baterii szkodliwych substancji chemicznych. Nie może być to zatem najzwyklejszy plastik, a specjalne tworzywo, odporne na działanie takich związków chemicznych jak ołów czy kadm. Więcej o tym, jak wygląda przykładowy pojemnik na baterie TUTAJ

Pojemniki na zużyte baterie różnią się też samymi w sobie otworami. Część z nich nie ma żadnego wieczka – jest jedynie otwór przez który można wrzucać do pojemnika baterie. To nie do końca dobre, choć z drugiej strony tego typu pojemniki są dość szybko opróżniane, w związku z czym szkodliwe substancje nie zdążą się wydzielić w takiej ilości, by w jakikolwiek zaszkodzić zdrowiu czy środowisku. Z reguły jednak pojemniki na zużyte baterie mają szczelne zamknięcie.

Często spotykamy się też z kartonowymi pojemnikami na baterie. Te jednak zwykle umieszczane są w czasie zbiórek zużytych baterii w szkołach czy innych budynkach użyteczności publicznej. Mimo iż nie są one atestowane, na nich też znajdują się odpowiednie oznaczenia. Chodzi przede wszystkim o to, bo nie trafiły do tych pojemników odpady inne niż właśnie zużyte baterie. Zwykle z takich kartonowych pojemników baterie trafiają bezpośrednio do tych specjalnie do tego celu przeznaczonych. Na samym końcu zaś, są utylizowane zgodnie z obowiązującymi standardami.

 

Tadeusz
Written by Tadeusz

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Mam na imię Tadeusz i interesuję się szeroko rozumianą ekologią. Założyłem bloga, by przede wszystkim zwrócić uwagę na to jak istotna jest segregacja odpadów. Na swoim blogu skupiłem się głównie na pojemnikach na te najniebezpieczniejsze odpady.

Leave a Reply


*