Pojemnik na zużyte świetlówki – na co zwrócić uwagę?

Świetlówki

Segregacja odpadów jest obecnie obowiązkowa. Pojemniki na odpady mają swoje odpowiednie przeznaczenie, są też odpowiednio oznakowane. Podobnie rzecz się ma z pojemnikami na świetlówki. Pojemników na świetlówki mamy przynajmniej kilka rodzajów. Ich rodzaj zależy w dużej mierze od tego do jakiego typu świetlówki są one przeznaczone.

Rodzaj pojemnika na świetlówki w dużej mierze zależy od wielkości świetlówki. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko jej długość, ale też średnicę. Na rynku jest kilka firm proponujących nam różnorodne pojemniki na świetlówki. Wielkość oraz średnica nie są jednak jedynymi aspektami które należy wziąć pod uwagę. Niezwykle istotny jest też sam materiał z którego opakowanie na świetlówki jest wykonane. Najczęściej są one wykonane na bazie bębnów tekturowych zawijanych spiralnie. Tektura jest woskowana, co stanowi dodatkowe wzmocnienie pojemnika na świetlówki. Dzięki woskowaniu pojemnik nie zużyje się zbyt szybko i będzie odporny na działanie czynników atmosferycznych. Każdy pojemnik na świetlówki dopuszczony do użytku, musi posiadać zamknięcie. Dodatkowo są też one wzmacniane obręczami.

Poza wymiarami oraz materiałem z którego pojemnik na świetlówki jest wykonany, ważne jest także to, aby po umieszczeniu w nim świetlówki nie uległa ona stłuczeniu. Szczzarow4ególnie istotne jest to w przypadku pojemników na świetlówki fluoresencyjne. Decydując się na zakup pojemnika, koniecznie należy sprawdzić, czy po umieszczeniu w nim świetlówki będzie ona odpowiednio unieruchomiona.

Sam rodzaj pojemnika oraz to z czego jest wykonany są niezwykle istotne. Jest jednak jeszcze jedna rzecz na którą koniecznie musimy zwrócić uwagę. Pojemnik na świetlówki może być najlepszej jakości, może być wykonany z odpowiednich materiałów, odpowiednio zabezpieczony, natomiast jeśli nie będzie posiadał odpowiednich certyfikatów, nie powinien być w ogóle dopuszczony do użytku. W przypadku pojemników na świetlówki, certyfikaty są ważne przede wszystkim z tego względu, że dają nam gwarancję tego, iż pojemniki zostały sprawdzone pod względem umieszczania w nich odpowiednich materiałów – w tym wypadku świetlówek. Przykładem takiego certyfikatu może być na przykład CORBO. Jest on chyba jednym z najpopularniejszych tego typu certyfikatów. Istotne jest też samo oznakowanie pojemnika na świetlówki. Na pewno musi się na nim znaleźć informacja dotycząca tego, iż przechowywane są w nim odpady przeznaczone do recyklingu. Ważne jest także umieszczenia ostrzeżenia o toksyczności tych odpadów – szczególnie jeśli chodzi o świetlówki fluoresencyjne.

Ceny pojemników na świetlówki są bardzo zróżnicowane i w dużej mierze uzależnione są od ich wielkości. Minimalna cena to około 150 złotych, natomiast można kupić tez takie za ponad 1500 złotych i więcej. Wszystko jednakże jest uzależnione od tego, jaki to będzie pojemnik i z czego wykonany. Pojemniki z tworzyw sztucznych – bo takie tez są dostępne na rynku – będą na pewno droższe od tych tekturowych. Musimy jednak pamiętać o tym, że droższy nie zawsze znaczy lepszy i przy wyborze pojemnika kierować się przede wszystkim tym, jakiego rodzaju świetlówki będziemy w nim przechowywać. Cena jest w tym wypadku czynnikiem drugorzędnym.

Tadeusz
Written by Tadeusz

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Mam na imię Tadeusz i interesuję się szeroko rozumianą ekologią. Założyłem bloga, by przede wszystkim zwrócić uwagę na to jak istotna jest segregacja odpadów. Na swoim blogu skupiłem się głównie na pojemnikach na te najniebezpieczniejsze odpady.

Leave a Reply


*