Gdzie wyrzucić stare świetlówki?

Świetlówki

fluorescent_bulbs

 

Stare, zużyte świetlówki, stanowią ten typ odpadów, który zarówno dla środowiska stanowi bardzo duże zagrożenie, ze względu na emitowane przez te odpady substancje. W nadmiernych ilościach, wywołują one skażenie środowiska, a u ludzi mogą stać się przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, w tym nowotworów. Z tego względu, bardzo ważne jest, żeby w momencie kiedy taka świetlówka się zużyje, wyrzucić ją do specjalnego pojemnika. Pod żadnym pozorem, taka świetlówka nie może trafić do kosza wraz z innymi odpadami komunalnymi. Gdzie zatem je wyrzucać?

Przede wszystkim, rzeczą najistotniejszą jest odpowiedni pojemnik, do którego zużytą świetlówkę można wyrzucić. W obrębie każdego osiedla taki pojemnik powinien się znajdować. Jak rozpoznać ten właściwy? Nie ma jednej i ściśle określonej reguły, która definiowałaby w jakikolwiek sposób kolor czy kształt takie pojemnika. W związku z tym, należy zwracać uwagę na oznakowania umieszczane na pojemnikach. Najczęściej jest to naklejka przedstawiająca żarówkę, czy świetlówkę. Często też zdarza się, że pojemnik nie ma samej w sobie naklejki a jedynie napis, mówiący, że można w takim kontenerze świetlówkę umieścić.

Jeśli na przykład na osiedlu, na którym mieszkamy nie ma takiego kontenera, nie ma się czym przejmować. Bardzo często tego typu pojemniki umieszczane są w osiedlowych sklepach czy kioskach znajdujących się w okolicy przystanków autobusowych. Coraz częściej też takie pojemniki można znaleźć w większych marketach. W sklepach z artykułami budowlanymi na pewno taki pojemnik znajdziemy. Na pewno istnieje też możliwość oddania starych świetlówek w sklepie przy okazji zakupu nowych. Prosto ze sklepu są one przekazywane firmom zajmującym się utylizacją zużytych świetlówek.

fluorescent-light-bulbs-590kb042210

Innym sposobem na pozbycie się zużytych świetlówek w sposób zgodny z ustawą o zużytym sprzęcie elektronicznym, jest zgłoszenie się bezpośrednio do firmy zajmującej się pozyskiwaniem zużytych świetlówek. Jest to usługa całkowicie nieodpłatna, a w tym wypadku mamy też stu procentową pewność, że nasza zużyta świetlówka zostanie poddana procesowi recyklingu i utylizacji. Na rynku istnieje przynajmniej kilka, jeśli nie kilkanaście firm, które oferują tego typu usługi. Dane teleadresowe są zwykle dostępne w Sieci i nie ma większego problemu z ich znalezieniem.

Przynajmniej raz do roku, w większych miastach, organizowane są zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego, w tym też świetlówek. Najczęściej są one organizowane przy współpracy z lokalnymi szkołami, celem edukacji najmłodszych. Wtedy też, można taką zużytą świetlówkę, czy nawet kilka świetlówek przynieść, umieścić w odpowiednim kontenerze i tym samym mieć pewność, że została ona w odpowiedni sposób poddana procesowi utylizacji.

Przy umieszczaniu zużytych świetlówek ważne jest jednak, abyśmy pamiętali, że warto zwrócić uwagę na typ samej świetlówki. W zupełnie innym kontenerze umieścimy świetlówki fluorescencyjne a w innym z kolei umieszczać będziemy energooszczędne. Każdy kontener opatrzony jest informacją jakiego typu świetlówki możemy do niego włożyć, więc nie ma obawy o to, że w jakikolwiek sposób je pomylimy bądź nie rozpoznamy właściwego.

Tadeusz
Written by Tadeusz

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Mam na imię Tadeusz i interesuję się szeroko rozumianą ekologią. Założyłem bloga, by przede wszystkim zwrócić uwagę na to jak istotna jest segregacja odpadów. Na swoim blogu skupiłem się głównie na pojemnikach na te najniebezpieczniejsze odpady.

Leave a Reply


*