Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Akumulatory

Utylizacja odpadów niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska jest niezmiernie ważna. Bardzo często jednak nie wiemy w jaki sposób zutylizować na przykład akumulator. To odpad bardzo niebezpieczny ze względu na substancje które wydziela. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż akumulatory zazwyczaj zrobione są z ołowiu bądź też innego materiału, w zasadzie nie ulegającemu rozkładowi. Dlatego też ważne jest, by wiedzieć w jaki sposób należy utylizować akumulator.

Zanim jednak przystąpimy do procesu utylizacji akumulatora, należy przede wszystkim dowiedzieć się z czego jest on wykonany. Dwa podstawowe typy akumulatorów to te w których skład wchodzi sam ołów i analogicznie nazywamy je akumulatorami ołowiowymi. Drugi typ akumulatorów to te, składające się w różnych proporcjach z niklu i kadmu i, podobnie jak w poprzednim przypadku, nazywamy je niklowo – kadmowymi.

Jak już będziemy wiedzieć, co dokładnie wchodzi w skład naszego akumulatora, możemy przystąpić do procesu utylizacji. Pierwsza i najbardziej znacząca kwestia, jeśli chodzi o utylizację akumulatorów – utylizacja akumulatorów jest bezpłatna. W związku z powyższym, nie musimy się martwić generowaniem dodatkowych kosztów, a co więcej – zyskujemy pewność, że nasz zużyty akumulator w żaden sposób nie będzie przyczyniał się do zanieczyszczania środowiska.akum

Utylizacją akumulatorów zajmują się wyznaczone do tego firmy. Na rynku jest ich co najmniej kilka i żadna z nich nie pobiera opłat za swoje usługi. Jedyne co musimy zrobić, to zadzwonić pod specjalny numer, który najczęściej znajduje się na stronie danej firmy i zgłosić, że mamy zużyty akumulator.

Jesli jednak okaże się, ze firma zajmująca się skupowaniem zużytych akumulatorów, znajduje się w naszej okolicy, nie ma potrzeby, by specjalnie do nas przyjeżdżali. Zużyty akumulator możemy sami dostarczyć takiej firmie. W tym wypadku ważne jest jednak, byśmy pamiętali o bardzo ważnej kwestii. Zużytego akumulatora nie możemy tak po prostu włożyć do torebki czy worka i zanieść pod odpowiedni adres. Do transportu zużytych akumulatorów niezbędny jest specjalny, kwasoodporny pojemnik.

Co się dzieje z akumulatorem, kiedy już oddamy go w odpowiednie ręce? W Polsce 100% akumulatorów jest przetapianych, celem odzyskania z nich substancji z których są zrobione. Mowa tu oczywiście o ołowiu, kadmie czy niklu. Pozostawienie zużytego akumulatora na pierwszym lepszym wysypisku śmieci, przede wszystkim zagraża środowisku ale jest też bardzo nieekonomiczne. Wyrzucając zużyty akumulator „gdzie popadnie” przede wszystkim marnujemy surowiec z którego jest wykonany.

Musimy pamiętać też o jeszcze jednej, bardzo istotnej kwestii. Czasem zdarza się tak, że do naszych drzwi może zapukać człowiek podający się za przedstawiciela firmy zajmującej się utylizacją akumulatorów. Trzeba pamiętać o tym, że w dużej mierze są to osoby nielegalnie pozyskujące najczęściej ołów w celach czysto zarobkowych. Co więcej, jest niemalże pewne, że taki akumulator na pewno nie zostanie przetopiony, zgodnie z obowiązującymi procedurami, a…Sprzedany. Kilogram czystego ołowiu kosztuje około 3 zł. Przeciętny akumulator waży około 10 do 15 kilogramów, zatem potencjalny zysk takiej osoby, w zależności od ceny złomu waha się od 20 do 30 złotych za jeden akumulator.

Tadeusz
Written by Tadeusz

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Mam na imię Tadeusz i interesuję się szeroko rozumianą ekologią. Założyłem bloga, by przede wszystkim zwrócić uwagę na to jak istotna jest segregacja odpadów. Na swoim blogu skupiłem się głównie na pojemnikach na te najniebezpieczniejsze odpady.

Leave a Reply


*