Jak utylizować baterie?

Baterie

Każde gospodarstwo domowe generuje różnego typu odpady, dlatego tak ważna jest ich segregacja. Utylizacja odpadów w momencie, kiedy są już one umieszczone w odpowiednich pojemnikach jest dużo prostsza a przede wszystkim bardziej ekologiczna. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że zużyte baterie także stanowią odpad i także należy je w odpowiedni sposób utylizować. Nie zawsze jednak wiemy w jaki sposób utylizuje się baterie. Poniższy tekst z pewnością wyjaśni wiele kwestii związanych z utylizacją baterii.

Zużyte baterie stanowią bardzo niebezpieczny rodzaj odpadów i dlatego bardzo ważne jest, aby utylizować je w odpowiedni sposób. Jak to robić? Przede wszystkim nie możemy dopuścić do tego, by zużyte baterie trafiły na składowisko. Jest to o tyle istotne, ponieważ przede wszystkim mamy różne typy baterii a każdy z nich, generuje niebezpieczne dla środowiska substancje. Zanim jednak zaczniemy myśleć o utylizacji baterii, należy wziąć pod uwagę to z czego są one wykonane oraz jakim typem baterii są.

Najważniejsze przy utylizacji baterii jest to, aby nie wyrzucać ich razem z innymi odpadami, a umieszczać w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach. Pojemniki te są najczębatściej oznakowane – czy to naklejkami czy po prostu kolorem. Zawsze jednak na pojemniku przeznaczonym do utylizacji baterii znajduje się informacja o tym, jakiego typu baterie można tam wrzucić. Mamy zatem osobne pojemniki do baterii alkalicznych oraz tych „zwykłych”. Bardzo często producenci baterii umieszczają na swoich produktach informacje o tym, z czego dana bateria jest wykonana. To bardzo ułatwia kwestię utylizacji – wiedząc z jakiego typu odpadem mamy do czynienia, łatwiej jest nam go przyporządkować do odpowiedniego pojemnika.

Zdarza się też, że zanim bateria trafi do pojemnika, a następnie zostanie w odpowiedni sposób zutylizowana, nie jest przechowywana w odpowiednim miejscu. Jeśli chodzi o domowe składowanie zużytych baterii, najważniejsze jest przede wszystkim to, by nie leżały one w pobliżu gleby czy innych odpadów – na przykład bioodpadów. Może wtedy dojść do skażenia bioodpadów bardzo silnymi i szkodliwymi dla środowiska związkami chemicznymi. Dobrze zatem jest mieć w domu karton czy tez słoik, w którym takie baterie będziemy gromadzić, by potem zanieść je i umieścić w odpowiednim pojemniku.

Trzeba też pamiętać o tym, by baterie umieszczane w pojemnikach przeznaczonych do ich utylizacji odpowiednio wcześniej przygotować. Informacje o tym, w jaki sposób je przygotować, najczęściej znajdują się na pojemnikach. Nie zawsze jednak jest konieczność wcześniejszego przygotowania baterii pod utylizację. W dużej mierze zależne jest to od tego, z czego dokładnie baterie się składają.

Według najnowszych Unijnych dyrektyw, pojemniki przeznaczone do utylizacji baterii powinny znajdować się w łatwo dostępnych dla mieszkańców miejscach. Dlatego też często możemy takie pojemniki zobaczyć w większych marketach budowlanych czy kioskach. Zdarza się, że pojemniki są też umieszczane obok kontenerów na plastik czy szkło.

Tadeusz
Written by Tadeusz

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Mam na imię Tadeusz i interesuję się szeroko rozumianą ekologią. Założyłem bloga, by przede wszystkim zwrócić uwagę na to jak istotna jest segregacja odpadów. Na swoim blogu skupiłem się głównie na pojemnikach na te najniebezpieczniejsze odpady.

Leave a Reply


*