Metody składowania baterii

Baterie

Electric_batteries

Zanim zużyte baterie zostaną zutylizowane, muszą być gdzieś przechowywane. Ważne, żeby sposób ich składowania był przede wszystkim bezpieczny dla środowiska i nie zagrażał zdrowiu i życiu człowieka. Wiadomo bowiem, ze zużyte baterie emitują bardzo dużo substancji chemicznych, które zanieczyszczają środowisko ale też bardzo szkodzą naszemu zdrowiu. Gdzie i jak zatem składować baterie, by nie stwarzały one bezpośredniego zagrożenia?

W przypadku składowania zużytych baterii, niezwykle istotne jest to, by trafiały one do miejsc specjalnie do tego celu przeznaczonych. Zanim jednak do nich trafią, najczęściej są one składowane. Jeśli chodzi o samo składowanie baterii, proces ten możemy rozpocząć już w naszych gospodarstwach domowych. Składując baterie musimy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przede wszystkim, ważne jest to, aby zużytych baterii nie trzymać wraz z innymi odpadami komunalnymi. Zużyte baterie najlepiej wrzucić do przeznaczonego na ten cel woreczka, słoika bądź po prostu zwykłego, kartonowego pudełka. Należy pamiętać też o tym, by zużyte baterie trzymane były w miejscu niedostępnym dla dzieci. Istnieje bowiem ryzyko iż dziecko na przykład połknie taką zużytą baterie. Dobrze jest też, jeśli na baterii widnieje jej skład, wiedzieć z jakich materiałów się składa i wedle tego składu je segregować. To w znaczy sposób ułatwi proces ich utylizacji.

Kiedy baterie trafią już do skupu, zostają albo zutylizowane, bądź też w dalszym ciągu są tam składowane. Wszystko zależy od tego, z czego dana bateria jest wykonana. Baterie niklowo – kadmowe najczęściej poddawane są procesowi recyklingu, ze względu na łatwość odzyskiwania kadmu. Z kolei baterie ołowiowe w dużej mierze są stapiane celem pozyskania ołowiu, który może zostać ponownie wykorzystany.

Składowanie baterii musi się jednak odbywać w ściśle określonych warunkach. Przede wszystkim niezwykle istotne w składowaniu baterii jest to, by uprzednio zostały one zabezpieczone. Przez zabezpieczenie zużytych baterii rozumiemy zredukowanie do absolutnego minimum ryzyka emisji szkodliwych substancji. Poza tym, zużyte baterie pod żadnym pozorem nie mogą być składowane na przestrzeni otwarte. Baterie składowane są w specjalnie przeznaczonych do tego celu kontenerach. Kontenery te są kwasoodporne i niezwykle szczelne. Wykonane zwykle z grubego i gęstego polietylenu, skutecznie chronią środowisko przed przedostawaniem się do niego substancji szkodliwych.

Składowanie baterii też nie jest wieczne. Baterie składowane są do pewnego momentu. Następnie zużyte baterie poddawane są procesowi utylizacji. Należy też zaznaczyć że baterie składowane są po uprzedniej segregacji. Nie jest tak, że zarówno baterie niklowo – kadmowe jak i ołowiane składowane są razem. Ma to związek z procesem odzyskiwania surowców. Musimy jednakże pamiętać, żeby nie składować baterii w naszych gospodarstwach domowych przez zbyt długi czasu. W momencie kiedy będziemy mieć już sporą ilość zużytych baterii, najlepiej od razu udać się do punktu skupu baterii. Te z kolei najczęściej mieszczą się w osiedlowych sklepach, kioskach czy budynkach użyteczności publicznej.

Tadeusz
Written by Tadeusz

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Mam na imię Tadeusz i interesuję się szeroko rozumianą ekologią. Założyłem bloga, by przede wszystkim zwrócić uwagę na to jak istotna jest segregacja odpadów. Na swoim blogu skupiłem się głównie na pojemnikach na te najniebezpieczniejsze odpady.

Leave a Reply


*